در حال بارگذاری ...

در این بخش برای آشنایی کامل با اندیشه و منش ابوالاعلی مودودی، متن کامل هشت کتاب از وی تقدیم مخاطبان می شود.

 اسلام و جاهلیت

ابوالاعلی مودودی را با نظریه جاهلیتش می شناسند. او در اندیشه اش همواره دوگانه «اسلام - جاهلیت» را مطرح می کند. از نظر او جاهلیت صرفا دوره زمانی خاصی پیش از بعثت رسول اسلام نبوده و نیست. جاهلیت یک گفتمان و تئوری است که ممکن است در هر دوره تاریخی ظهور و بروز پیدا کند. از دیدگاه مودودی هرگاه اسلام نباشد، جاهلیت هست. در واقع هرچه اسلامی نیست، جاهلی است. برای آشنایی بیشتر با نظر وی در این باره می توانید به کتاب «اسلام و جاهلیت» که در قسمت ضمائم قابل دانلود است مراجعه فرمایید.مبادی اسلام

مودودی در این کتاب به اصول اساسی اسلام از جمله حقیقت اسلام و کفر، معاد، حقیقت نبوت و ... می پردازد. مودودی سعی می کند در این کتاب خلاصه و چکیده ای از اصول و مبادی اسلام را بیان کند. او می خواهد ما را از اسلام وراثتی خود دور کرده تا دوباره حقیقتا و با آگاهی به اسلام ایمان آوریم. این کتاب را می توانید از قسمت ضمائم دانلود کنید.
تئوری اخلاقی اسلام
مودودی در این کتاب ضمن برشمردن مولفه های نظام اخلاقی اسلام و تبیین چیستی و چگونگی آن، به مقایسه نظام اخلاقی اسلام و غرب نیز می پردازد. او معتقد است نظام اخلاقی ای که منطبق بر فطرت بشری است، نظام اخلاقی ای است که اسلام ارائه داده است. این کتاب نیز در قسمت ضمائم قابل دانلود است.

ضرورت یک جماعت صالح

مودودی معتقد است که برای تشکیل یک جامعه اسلامی نیاز به یک جماعت صالحی است که بتواند جامعه را به سمت جایگاه اسلامی اش هدایت کند. شاید چیزی شبیه به «جماعت پیشتاز»ی که سید قطب می گوید. او در این کتابچه کوچک در این باره توضیحاتی می دهد. این کتاب را می توانید از قسمت ضمائم دانلود کنید.


الخلافة و الملک

این کتاب یکی از مهمترین کتاب های مودودی است که متاسفانه به فارسی ترجمه نشده است. مودودی در این کتاب وجهه ای دیگر از نظریات نوآورانه خود را مطرح کرده و با تفکیک میان «خلافت» و «ملوکیت»، علاوه بر ارائه تقریری جدید از تاریخ صدر اسلام و انتقاد به بعضی صحابه و حتی خلیفه سوم، نظام سیاسی ایده آل خود را نیز ترسیم می کند. نظامی که از نظر  او «خلافت» است و نه سلطنت و ملوکیت. خلافت ایده آل نیز از منظر خلافت خلفای راشدین است. او با روی کار آمدن معاویه خلافت جای خود را به ملوکیت داد. ملوکیتی که زمینه هایش از خلافت خلیفه سوم آغاز شده بود. نسخه عربی این کتاب مهم در قسمت ضمائم قابل دانلود است.


شهادت حق
این کتاب متن یکی از سخنرانی های مودودی با عنوان «شهادت حق» است. این سخنرانی به منظور شرح اندیشه و روش کار جماعت اسلامی بیان شده است. این کتاب را می توانید از قسمت ضمائم دانلود کنید.

اصطلاحات چهارگانه در قرآن

این کتاب نیز از کتب مهم مودودی است. مهم از این جهت که هم شاهد نوآوری جدیدی از مودودی در تشریح و تفسیر قرآن هستیم و هم اینکه این کتاب آثار بسیاری در اندیشه سیاسی معاصر جهان اسلام داشته است. مودودی در این کتاب میگوید که معنای چهار اصطلاح قرآنی «اله»، «رب»، «دین»، «عبادت» در طول تاریخ دچار تغییر و تحول شده است و به همین خاطر فهمی که ما امروز از قرآن داریم فهم درستی نیست. او می گوید که عرب صدر اسلام معنایی از این واژه ها مراد می کرد که به کلی متفاوت است از معنایی که ما امروز از آن می فهمیم و با توجه به اینکه قرآن در آن دوره زمانی خاص نازل شده است، فهم آنان از اصطلاحات قرآنی است که حجیت دارد. این کتاب تاثیر زیادی بر نظریات سیاسی معاصر جهان اسلام داشته است به این دلیل که این تئوری تفسیری سیاسی از اصطلاحات قرآنی به دست می دهد. ترجمه فارسی این کتاب را می توانید از قسمت ضمائم دانلود کنید.تدوین الدستور الاسلامی
این کتاب پیاده شده یکی از سخنرانی های ابوالاعلی مودودی درباره تدوین قانون اساسی اسلامی است. او در این سخنرانی درباره ماهیت و مولفه های یک قانون اساسی اسلامی سخن می گوید. این کتاب به فارسی ترجمه نشده است. نسخه عربی آن را می توانید در قسمت ضمائم دانلود کنید. 
 
    
نظرات کاربران