در حال بارگذاری ...

اسم دو برادر من، یکی را پدرم مطهری گذاشته و دیگری را بهشتی، این اسم ها فارسی هستند وبرخی به پدرم می‌گویند که این اسم چی هست؟ این مطهری و بهشتی کی هستند؟ پدرم این دو شهید را معرفی می‌کنند و می‌گویند که به خاطر ارادت و علاقه این نام ها را گذاشتند.

*مصاحبه با سید یاسین موسوی

بنده طلبه سطح چهار جامعه المصطفی هستم. من چند سال بعد از انقلاب اسلامی ایران به دنیا آمدم اما راجع به انقلاب اسلامی ایران خیلی از پدر، پدر بزرگ و دیگر بزرگان و علما شنیدم.

 

بنده همیشه از وضعیت تدین، اهل ایمان، مسلمانان و وضع دینی کشور بحرین سوال می‌کنم؟ چطور بودند و چطور شدند بعد از انقلاب اسلامی ایران؟ همیشه می‌گویند فلان وضعیت قبل از انقلاب بود و فلان وضیت بعد از انقلاب بود و از انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک مبنا و نقطه ی جدا کننده بین دو تاریخ و دو زمان یاد می‌شود حتی عکس ها و تصاویر قبل از انقلاب اسلامی و بعد از آن متفاوت است مثلا" ریش‌ها تراشیده و وضعیت لباس و...نامناسب بوده و در کل وضعیت دینی مردم مطلوب نبوده است. نماز خوان ها کم و مساجد و حسینیه‌ها خالی بودند، تا امام خمینی (ره) آمد و مردم دوباره به اسلام برگشتند، آگاه و بیدار شدند که اسلام و فقها و... هست دوباره مساجد و حسینیه‌ها پر شدند و نماز رونق گرفت.

 

قبل از انقلاب دو نوع تفکر بارز بودند که مردم تحت تاثیر این دو تفکر بودند یکی از اتحاد جماهیر شوروی منشأ میگرفت که شیوه ی - کمونیستی- بود و دیگری از غرب که لیبرالی بود. در ورزشگاه ها اجتماعات مختلط آقایان و خانم‌ها را به پا می‌کردند و بی دینی را ترویج می‌کردند. علماء بودند اما اینکه فکری مانند امام خمینی (ره) داشته باشند خیلی کم بودند و می‌شود گفت نبودند.

 

همیشه می‌گویند انقلاب اسلامی ایران یک مبعث جدید بود ما در جاهلیت بودیم امام خمینی (ره) آمد و بیدارمان کرد. ما یک رهبر مانند امام (ره) و یک ملت مانند ملت ایران می‌خواستیم که با اخلاص باشند و وقتی امام (ره) فرمود: به خیابان ها بروید به خیابان ها بروند. البته بعد از انقلاب وضعیت فرق کرد و می‌توانم بگویم امام خمینی (ره) الگوی علمای بحرین و مردم بحرین شدند الان یک رهبر داریم آیت الله شیخ عیسی احمد قاسم، ایشان از اوایل انقلاب اسلامی ایران در سن تقربیا سی و سه سالگی معروف بودند برخی مومنان می‌گویند همان زمان که انقلاب شد گفتیم این انقلاب اسلامی نیست اما شیخ عیسی گفت این انقلاب اسلامی است و با رهبری فقها و امام خمینی اداره می‌شود چون ایشان با امام خمینی در نجف ملاقات داشت و می‌گفت امام خمینی فقیهی مخلص و شایسته است یعنی ایشان از آن وقت نگاه دقیقی داشت و بعد از انقلاب اسلامی ایشان راجع به انقلاب خیلی سخنرانی داشتند یعنی از سال 1979 تا امسال و بنده کتابی جمع آوری کرده ام راجع به سخنرانی ها و نوشته های شیخ عیسی در مورد انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی (ره) و ولایت فقیه.

 

 

♦خانواده ی ما خصوصاً پدرم خیلی نسبت به انقلاب اسلامی ایران آگاه بوده و به نوعی تعلق خاطر به حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران دارند و به ایران هم رفت وآمد داشتند و جالب اینکه اسم دو برادر من، یکی را پدرم مطهری گذاشته و دیگری را بهشتی، این اسم ها فارسی هستند وبرخی به پدرم می‌گویند که این اسم چی هست؟ این مطهری و بهشتی کی هستند؟ پدرم این دو شهید را معرفی می‌کنند و می‌گویند که به خاطر ارادت و علاقه این نام ها را گذاشتند.

 

شهادت بزرگانی چون شهید مطهری و دکتر بهشتی و اعضای مجلس در اوایل انقلاب اسلامی خیلی مردم را ناراحت کرد، همیشه  پدرم می‌گوید در اوایل هر چند روز یکبار می‌شنیدیم که یکی از بزرگان شهید شد، برای تداوم انقلاب نگران می‌شدیم اما اعتقاد داشتیم تا وقتی امام خمینی (ره) صحبت می‌کند و رهبر هست، انقلاب است. ایشان همیشه می‌گوید این انقلاب و این رهبر الهی است و اگر خدا با این انقلاب نبود همان اول از بین می‌رفت.

 

وقتی سلمان رشدی کتاب آیات شیطانی را نوشت فتوای امام خمینی (ره) موثر واقع شد وهمان موقع شیخ عیسی نیز در این باره سخنرانی کردند و مردم را آگاه کرد.

 

اتفاقات اوایل انقلاب اسلامی ایران در بحرین تأثیر داشت مثلاً شعار " الموت لآمریکا " از زمان تسخیر لانه جاسوسی در ایران، شروع شد. وقتی هم جنگ تحمیلی آغاز شد مردم بحرین خیلی نگران شدند چون رسانه‌های آن جا خیلی دروغ می‌گفتند.

 

چون رژیم بحرین مانند برخی کشورها هزاران دینار به صدام کمک کرد و دولت حامی آنها بود و اخبار بر ضد ایران بود و مردم خیلی ناراحت بودند لهذا اخبار را از رادیوی تهران - به زبان عربی - پی گیری می‌کردند با آنکه دولت پارازیت می‌انداخت اما در جریان عملیات ها بودند و گوش کردن به این رادیو جرم بود همان طور که داشتن عکس امام خمینی (ره) جرم بود اما مردم می‌گویند آن‌ها از عکس امام خمینی می‌ترسیدند البته اشخاصی هم آمدند و در جنگ تحمیلی شهید شدند مثلا" شیخ علی سلمان" که متاسفانه هنوز خیلی‌ها ایشان را نمی‌شناسند، خودشان به من گفتند من آمدم برای رسیدن به خدا و شهادت، اما به ما اجازه ندادند گفتند که خارجی ها دیگر نمی‌توانند در جنگ شرکت کنند. اما همراهان شیخ علی به شهادت رسیدند. در همین گلزار شهدا هشت شهید داریم که یکی از این شهدا همسایه ی دیوار به دیوار ما در بحرین هست.

یک سال بعد از انقلاب اسلامی ایران یک  گروه درست شد که قبل از انقلاب در پایتخت یعنی منامه گروهی به اسم الجمعیه الحسینیه، بودند و رئیس آنها سید هادی مدرسی بود. که ایشان اوایل انقلاب وکیل امام خمینی(ره) بودند، آن گروه  در بحرین به نام هفتاد و سه نفر معروف شدند به این هدف که انقلاب را به بحرین وارد کنند، این افراد یک سال بعد از انقلاب به لبنان و سوریه رفتند تا آموزش ببینند و انقلاب کنند اما متاسفانه در همان بدو ورود چون همه با هم و با یک لباس وارد فرودگاه شدند همگی دستگیر شدند و هشت الی پانزده سال زندانی شدند.

 

در کل انقلاب اسلامی خیلی تاثیرات مثبت داشته است مثلا تشیع یک حکومت دارد، یک پرچم بزرگ شده است، مثل قدیم ضعیف نیست و... در بحرین به ما شیعیان می‌گویند شما اتباع ایران هستید، شما پیرو ولایت فقیه هستید، می‌گویند شما بحرین را دوست ندارید، شما می‌خواهید بحرین جزء ی از ایران بشود و... مردم را تحت فشار گذاشتند.انشاء الله که انقلاب اسلامی ایران فراگیر شود.
نظرات کاربران